X 20
Bugun...
SON DAKİKA

Bombalı araç saldırısında 323 kişi yaşamını yitirmişti: Irak'ta 3 kişi idam edildi

Irak mahkemeleri son birkaç yılda yüzlerce idam cezası ve "terörist bir gruba" üye olmak suçundan ceza kanunu uyarınca ömür boyu hapis cezaları verdi.
facebook-paylas
 Tarih: 29-08-2023 13:42:37  -   Güncelleme: 30-08-2023 05:40:37

Bombalı araç saldırısında 323 kişi yaşamını yitirmişti: Irak'ta 3 kişi idam edildi

Irak hükümeti, 2016 yılında Bağdat'ta 300'den fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı araç saldırısına karışmaktan hüküm giyen üç kişinin idam edildiğini duyurdu.

Başkent Bağdat'ın Kerrada semtinde 3 Temmuz 2016'da bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı, Ramazan Bayramı arifesinde alışveriş yapan vatandaşları hedef aldı.

Sorumluluğunu IŞİD'in üstlendiği saldırıda resmi rakamlara göre aralarında onlarca çocuğun da olduğu 323 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi de yaralandı.

Kanlı eylem, 11 Eylül 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan saldırılardan sonra dünyanın en ölümcül saldırılarından biri olarak kayıtlara geçti.

Başbakan Muhammed Şiya el Sudani'nin ofisinden yapılan açıklamada infazların pazar ya da pazartesi günü gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Başbakan el Sudani, kurbanların aileleriyle yaptığı görüşmede, "bombalı terör saldırısına karışmaktan suçlu bulunan üç kilit isme hak ettikleri idam cezasının uygulandığını" söyledi.

İnfaz edilenlerin isimleri açıklanmadı.


Bağdat'ın Kerrada semtinde 3 Temmuz 2016'da düzenlenen bombalı araç saldırısında en az 323 kişi hayatını kaybetti.

AFP'ye konuşan bir hükümet kaynağı ise saldırının arkasındaki IŞİD'in beyni olduğu düşünülen Gazvan el Zevbai'nin de idam edilenler arasında olduğunu söyledi.

Zevbai 2021 yılında yakalanarak Irak'a iade edilmişti.

Şii vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Kerrada'daki saldırıda kurbanların çoğu patlamanın ardından binada çıkan yangında hayatını kaybetmişti.

Dönemin Başbakanı Mustafa el Kazımi, Zevbai'yi "bu ve diğer birçok saldırının arkasındaki baş suçlu" olmakla suçlamıştı.

Irak mahkemeleri son birkaç yılda yüzlerce idam cezası ve "terörist bir gruba" üye olmak suçundan ceza kanunu uyarınca ömür boyu hapis cezaları verdi.

ABD destekli bir operasyonla 2017'de IŞİD Irak'ta yenilgiye uğratıldı.

Örgüt iki yıl sonrasında da Suriye'deki gücünü kaybetti.

Ancak BM verilerine göre, Irak ve Suriye'de hala beş ila yedi bin civarında IŞİD mensubu ya da sempatizanı bulunuyor ve bunların yarısını savaşçılar oluşturuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI