Bugun...
SON DAKİKA

Aliseydi Karagöz YARIM ELMA..

 Tarih: 16-06-2020 03:19:00  -   Güncelleme: 16-02-2022 18:57:00
Aliseydi Karagöz

Sevgili Dostlar,

Lütfen yazımı sonuna kadar çok dikkatlice okumanızı öneriyorum..

Malatya ilimize bağlı Arapkir ilçesinin en eski ismi “Daskuza” olarak bilinmekte olup, civarındaki yerleşim birimlerinin en eskilerinden biridir. Şehrin M.Ö. 1200 yıllarında kurulduğu ve ilk yerlilerinin Muşkiler olduğu sanılmaktadır. ( Muşkiler, Asurluların, doğudan geldikleri bilinen topluluğun adıdır.) 

Arapkir, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yukarı Fırat bölümü'nde yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Kemaliye ve Divriği; güneyinde Keban; doğusunda Ağın ve batısında ise Arguvan ilçeleri yer almaktadir.

Bu şirin ilçemizde Onar Köyü, doğası kadar kültürel yönüyle de dikkat çekicidir. Burada çıkacağınız birkaç saatlik yürüyüşle, Roma mağaraları ve harabelerini, 1224 yılında köyü kuran Alevi Türkmen piri Hasan Onar’ın yaşadığı yeri, o yıllarda yapılan dünyanın ilk cemevi'ni ve Oğuz Boyu’na ait mezar taşlarını görebilirsiniz.

ARAPKİR'DEKİ ERMENİLER...

Tüm doğu bölgelerinde olduğu gibi Arapkir ilçesinde de Zanaatkarlık, Ermeni vatandaşlarımızın elindeydi. Ermeniler geçmişte, dokumacılık, Ipek böcekçiliği ve ticaret ile uğraşıyorlardı. Ermeni Patrikhanesine göre, 1915 yılından önce Arapkir'de 10.880 Ermeni yaşıyordu.

Türk nüfusu ise 6.744 kisiydi. Kaza'da 9 Ermeni Kilisesi ile 14 okul ve bu okullara devam eden 862 öğrenci bulunuyordu.

Osmanlı Devleti, 1515'de Arapkir'i alınca, o tarihten sonra Ermeniler ile Müslümanlar birlikte yaşamaya başladılar. Ermeni halkının büyük bir bölümü, bağcılık, çiftçilik, ipek böcekçiliği, kumaş dokumacılığı ve kuyumculuk yapıyorlardı.1914'de Arapkir'deki iki avukattan biri, dört fırıncıdan üçü, 23 doktordan 22'si Ermeni'ydi.

Gazeteci Hrant Dink'te Arapkir'lidir.

19 Ocak 2007 tarihinde Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'te Malatya Arapkir'lidir.

1915 Olayları..

Tarihi konulara burada fazla girmeyeceğim ançak; kısaca şahsi görüşüm şu; 1913- 1915 Ermeni olayları tamamen ingilizlerin kışkırtması ile başlayan ve sonraları ise, tarihimizin en acı olaylarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngiliz derin devleti tarafından kışkırtılan o dönemin bir kısım Ermenileri, kendilerine yöntem olarak “silahı” seçmişlerdi. Komitelerin kurulmasını takip eden yıllarda ise, Anadolu’nun dört bir yanında isyanlar çıkarttılar.

Bu isyanların bastırılmasında ise, ne yazık ki tarifi imkansız birçok acılarda beraberinde geldi. Pek çok masum Türk, Kürt, Süryani ve Ermeni bu kurulan tuzakta hayatlarını kaybetti. Anadolu topraklarında ise, ne yazık ki o tarihten sonra huzur, maalesef kaçtı.

1915 Ermeni olayları ve 1938 Dersim isyanını incelediğimizde ikisininde ortak bir özelliğini görüyoruz. Her iki olayda da devletin isyanları bastırırken kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanmasıdır.

Genç, yaşlı, kadın ve çocuk demeden binlerce masum ve günahsız insanlar o yıllarda, çeşitli zulüm, baskı ve işkencelere maruz kalmış, geride sag kalanlar ise, maalesef yüzyıllardır yaşadıkları ata topraklarını birer birer terk etmek zorunda kalmışlardır. Halkın bir çoğu'da zorunlu iskana tabi tutulmuştur.

Keşke, o güzel insanlar, bugün o ata opraklarında yaşasalardı.

Keşke, birlikte kardeşce yaşayabilseydik..

Ama olmadı..

İŞTE ONLARDAN BİRİ... LOUİS HAGOPİAN

Sevgili Dostlar..

Şimdi sizlere çok önemli bir konuyu anlatmaya çalışacağım. Lütfen yazımı çok dikkatlice okumanızı öneriyorum..

Adı: Louis Hagopian..

1894 Malatya Arapkir doğumlu.

Louis Hagopian, yukarıda bahsettiğim gibi, o tarihlerde çıkan Ermeni olaylarında başka şehirlere zorunlu göç etmek zorunda bırakılan ermeni bir ailenen çocuğu..

Önce, doğdugu ata topraklarını terk etmek zorunda kalan ve İstanbul'a yerleşen Louis Hagopian bir süre sonra ailesi ile birlikte, ABD'ye göç ederler...

EVLENİR...

1913 -1915 döneminde Ermeni olaylarının ardından yukarıda detaylı bilgi verdiğim Malatya'nın Arapkir ilçesinden önce İstanbul'a, daha sonra da ABD'ye göç etmek zorunda kalan Louis Hagopian bir süre sonra, ABD'de Victoria Artinian adlı bir bayanla tanışır. Birbirlerini çok severler..

Araştırmalarımda Malatya Arapkir'li Louis Hagopian'nın gönlünü verdiği Victoria Artinian 1 Şubat 1891 İzmir doğumlu. Ermeni bir ailenen çocugu..

Louis Hagopian, kendi gibi ailesi ile birlikte Amerika'ya zorunlu göç etmek zorunda kalan Victoria Artinian ile bir süre sonra evlenir.

BİR KIZ ÇOCUKLARI DÜNYAYA GELİR..

Louis Hagopian ile Victoria Artinian çifttin bir süre sonra, 23 Ağustos 1924 yılında Amerika'nın New Jersey şehrinde bir kız çocukları dünyaya gelir...

Kızlarının ismine ise, Clara Hagopian adını verirler.

Küçük Clara evin tek çocuğudur.

Baba Hagopian ve anne Artinian biricik kızları Clara'ya tüm imkanları verirler. Onun gelecekte iyi bir birey olması için çaba sarf ederler..

CLARA'YA TÜM GERÇEĞİ ANLATMAYA KARAR VERİRLER..

Baba Hagopian ve Anne Artinian geçmişte Türkiye'de yaşadıkları tüm olayları ve acıları kızları Clara'ya anlatmaya karar verirler.

Çünkü; Clara'nın herşeyi bilmesinin hakkı olduğunu düşünürler..

Clara, 16 yaşına geldiğinde, Baba Lois hagopian ve anne Victoria Artinian o çok sevdikleri biricik kızlarına tüm gerçekleri anlatırlar. Amerikalı olmadıklarını söylerler..

Clara şaşkındır..

Baba Hagopian aslen Türkiye'li olduklarını Malatya Arapkir ilçesinden önce İstanbul'a sonra Ailesi ile birlikte ABD'ye göç ettiklerini söyler kızı Clara'ya..

Anne Victoria Artinian ise, baba Hagopian gibi oda Türkiye'den geldiklerini ve Türkiye İzmir doğumlu olduğunu belirtir..

Anne Victoria Artinian ve baba Louis Hagopian daha sonraları ise Clara'ya, ABD'ye nasıl zorunlu göç ettiklerini ve Türkiye'de o dönemde ailelerinin ve kendilerinin yaşadıkları tüm zorlukları ve çektikleri acıları bir bir anlatırlar..

Araştırmalarımda Clara ailesinin yaşadıklarından uzun süre çok etkilenir..

CLARA EVLENMEYE KARAR VERİR..

Türkiye'de ki Anadolu kültürünün gelenek ve görenekleri ile büyüyen ve aslen Malatya kökenli olan Clara, 30 yaşlarına geldiğinde Paul Jobs adlı birini sever.

Ve..1955 yılında Marangoz ve tasarım ustası Paul Jobs adlı bu kişi ile evlenir.

Paul, San Francisco yakınlarındaki Santa Clara’da yaşayan işçi sınıfından bir çiftçidir. Mutlu bir evlilik süren İkilinin ne yazık ki hiç çocukları olmaz.

İkili bunun üzerine düşünüp bir evlat edinmeye karar verirler.

BİR ERKEK ÇOCUĞUNU EVLAT EDİNİRLER...

İkili, 24 Şubat 1955'de San Fransisco'da 'evlilik dışı' dünyaya gelen ve henüz 6 aylık yeni doğmuş bir erkek çocuğunu evlat edinirler.

BEBEĞİN GERÇEK BABASI KİM?

Bebeğin biyolojik babası 1931 Suriye Humus doğumlu Abdulfettah jandali'dir. Bebeğin biyolojik annesi ise, 1932 ABD Wisconsindoumlu, joanne Schieble'dir.

Abdulfattah Jandali, Suriye'li siyaset bilimi profesörü ve anne Schieble ise, konuşma terapisti'dir

Bebegini evlatlık veren biyolojik baba jandali, varlıklı Suriye'li bir ailenin dokuz çocuğunun en küçüğüdür.

Müslüman olmasına rağmen Beyrut'taki Amerikan Üniversitesi'nde lisans diploması almış, öğretim asistanlığı için ABD'nin Wisconsin Üniversitesi'ne gitmiş ve Üniversitede anne Schieble ile burada tanışmıştır.

Anne Joanne Schieble, Alman kökenli köylü bir Wisconsin ailesindendir. Babası tutucu bir katoliktir ve müslüman bir genç öğretim görevlisi Abdülfattah jandali ile ilişkisine ölüm döşeğinde bile karşı çıkmıştır.

Bebeğin biyolojik babası Suriye doğumlu Abdulfettah Jandali, yıllar sonra Gazetecilere oğlunu neden evlatlık verdiğini şöyle açıklıyor:

“Onu evlatlık verdik, çünkü kız arkadaşımın babası çok muhafazakardı ve benimle evlenmesine izin vermiyordu. Bu yüzden oğlumuzu evlatlık vermeye karar verdik. Steve benim biyolojik oğlum, ama onu ben yetiştirmedim. Onun evlat edinmiş bir ailesi var.”

BEBEĞİ CLARA BÜYÜTTÜ..

Çocukları olmadıkları için evlat edindikleri 6 aylık bu bebeği, yüreğine basan Malatya'lı Anne Clara Hagopian, oğlunu çok özel ve titizlikle yetiştirir. Onun iyi bir eğitim alması ve okuması içinde gerekli tüm alt yapıyı sağlar.

CLARA GERÇEKLERİ ANLATIR..

Evlatlık alarak büyüttüğü 6 aylık bebek 14 yaşına geldiğinde ise, Clara tüm gerçekleri oğluna anlatmaya karar verir. Gerçek annesinin olmadığını evlatlık olarak alındığını söyler..

Bu sırrı kimse ile paylaşmayan ve hep içinde saklayan bu genç adam, aradan geçen 50 yıl sonra, sırlar ve biyografi alanının en önemli isimlerinden biri olan Benjamin Franklin ve Albert Einstein'ın yazarı "Walter Isaacson” a evlatlık olayını şöyle anlatacaktır..

"Terk edildiğim için çok çalıştım, benim evlat edinildiğimi bilmek beni daha bağımsız hissettirmiş olabilir, ancak hiç terk edilmiş hissetmemiştim. Ben her zaman özel hissettim. Ailem, kendimi özel hissettirdi. Onlar benim ailem.”

ŞİMDİ SIKI DURUN...

Ataları Malatya Arapkir iİçesi'nde bulunan Clara'nın, kendi öz evladı gibi büyütüp yetiştirdiği o kişi kim biliyormusunuz ?

İşte o kişi, şuan iş yerimizde, evlerimizde ve hayatımızın her yerinde kullandığımız masaüstü bilgisayarlarını ve hiç yanımızdan eksik etmediğimiz akıllı cep telefonlarını icat eden Steve Jobs..

1976 yılında oturdukları evlerinin garajında ilk bilgisayarı icat eden ve daha sonra kurduğu, Apple şirketi, Mac bilgisayar, iphone ve ipad gibi teknoloji ürünlerini tüm insanlığın hizmetine sunan ve şuan yaşama şeklimizde neredeyse tek başına devrim yaratan işte o mucit Steve Jobs...

Ölmeden 1 yıl önce yaptığı bir konuşmada “Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için bir anlam ifade etmiyor. Çok güzel bir şey yaptıktan sonra yatağa gitmek. Benim için önemli olan bu.” ifadesini kullanan bu büyük dahi Steve Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde kansere yenik düşerek aramızdan ayrıldı.

SON SÖZ:

O, evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya geldi.Malatya Arapkir İlçesi'nden göç eden bir Ermeni aile tarafından evlatlık alınarak büyütüldü. Sonraları ise, hepimizin şuan her yerde kullandığı bilgisayar ve akıllı cep telefonlarını icat ederek, yaşadığımız bu dünyayı değiştirdi.

Ne diyelim ki şimdi buna...

Gelin isterseniz yazımın son sözünü ben değil, bu büyük deha'ya bırakalım..

"Yaratıcılık, sadece nesneleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı yeteneklere sahip insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, bu konuda biraz suçlu hissediyorlar, çünkü aslında onlar bir şey yapmadılar, sadece bir şeyler gördüler."

YAZARIN KISA NOTU:

Peki, dünyamızı değiştiren Malatyalı Clara ve yetiştirdiği oğlu Steve Jobs'un kurduğu Apple şirketi'nin ablemi neden "YARIM ELMA" ?

Bu sorunun cevabı Clara'da gizli..


Bir daha ki araştırma yazımda görüşmek dileği ile..


BELGELER VE FOTOĞRAFLAR..LOUİS HAGOPİAN

Dogum Tarihi: 1894 Türkiye-Malatya-Arapkir

Ölüm Tarihi: 12 Temmuz 1939 ( 44-45 Yaş arası )

Defin Yeri: Selvi Çim Anıt Parkı-Colma San Mateo,County Kolombia- ABD

Arsa: Bahçe Bölüm PALM LOT: 231

Anıt Mezarı: Yok


VİCTORİA HAGOPİAN (ARTİNİAN)

Doğum Tarihi: 10 Şubat 1891 Türkiye-İzmir

Ölüm Tarihi: 15 Ekim 1967 ( 76 Yaşında )

Defin Yeri: Selvi Çim Anıt Parkı-Colma San Mateo,County Kolombia - ABD

Arsa: Bahçe Bölüm PALM LOT: 403
 

CLARA HAGOPİAN JOBS

Dogum Tarihi: 23 Agustos 1924

Ölüm Tarihi: 7 Kasım 1986 (62 Yaşında )

Santa Clara İlçesi Kaliforniya-ABD

Mezar Yeri: Alta Mesa Anıt Parkı

Polo Alto Santa Clara Bölgesi Kaliforniya-ABD

Arsa: Merkez Kesit Alanı 6 LOT: 2133


Clara Hagopian ve eşi Paul Jobs


Biyolojik Baba Abdulfattah Jandali ve Biyolojik Anne Joanne Schieble

 

STEVE JOBS


Dogum Tarihi: 24 Şubat 1955

Ölüm Tarihi : 5 Ekim 2011 ( 56 Yaşında )

Santa Clara bölgesi Kaliforniya-ABD

Mezar Yeri: Alta Mesa Anıt Parkı

Polo Alto Santa Clara Bölgesi Kaliforniya-ABD

Anıt Kimliği:  77692175

Üvey baba Paul Jobs ve Steve Jobs 


Steve Jobs 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI